Lidé Frýdlantska

PETR BÍMA je dnes ve Frýdlantském výběžku nepřehlédnutelnou osobností. Mnozí ho potkali na kole, na jiné zaměřil objektiv svého fotoaparátu a další jej znají jako tvůrce a provozovatele webových portálů freedlantsko.eu a reklama-frydlant.cz. Původním povoláním projektant zahrad se živí komerční grafikou a radost si dělá fotografováním.

Soubor Lidé Frýdlantska vznikl jako vedlejší produkt při fotografování nejrůznějších akcí ve výběžku, ovšem většina lidí na obrázcích jsou zároveň Petrovi dobří přátelé. „Je to vždycky lepší, lidi by totiž na fotce měli mít přirozený výraz,“ vysvětluje fotograf. „Když vám nedůvěřují, jsou v jakési křeči až ztuhlosti.“

Na Frýdlantsko se rodilý Liberečák Bíma přestěhoval před sedmnácti lety, poprvé se sem ale dostal už na střední škole. „Tenkrát to byl snad ještě víc neutěšený kraj než nyní,“ vzpomíná na začátek svého uhranutí pohraničním zapadákovem. Dnes tu žije, podniká a fotografuje. „Prostě když někam nebo za někým jedu, beru většinou s sebou foťák,“ říká a přiznává, že někdy to zachrání mobil. Nejlepší foťák je podle něj ten, který je zrovna při ruce. „Po technické stránce na přístroji záleží, ale pokud máte cit pro kompozici a zachycení okamžiku, můžete fotit na cokoliv.“ je přesvědčen Petr Bíma.

Jana Patková, šéfredaktorka čtvrtletníku Véčko